Статьи, публикации об Энгине Акюрек

Статьи, публикации об Энгине Акюрек

Сообщение admin » 05 ноя 2012, 22:26

AKŞAM 30 AĞUSTOS 2009, PAZAR

İktidar için kavga eden iki aslan

Изображение

'Bir Bulut Olsam' isimli dizinin iki Engin'i onlar; çılgın aşık Mustafa'yı canlandıran Engin Akyürek ve sevdiceğine toz kondurmayan Doktor Serdar'ı canlandıran Engin Altan Düzyatan. Siz Serdar'cılardan mı yoksa Mustafa'cılardan mısınız? Henüz karar veremediyseniz, ikisiyle de konuştuk, okuyun, karar verin

Engin'ler bu dizi de hep karşı karşıya geliyor. Bir taraftan sevdiği için her türlü tehlikeye atılan, gözü kara bir deli aşık, bir taraftan sevdiğinin kılına zarar gelmesini istemeyen, hep o iyi olsun isteyen ılımlı aşık. 'İktidar için kavga eden iki insanı aynı masada oturtup konuşturamazsınız' diyen Engin Altan Düzyatan, rol arkadaşı Engin Akyürek ile aynı masada söyleşimizin konuğu oldu.
Herhangi bir dizinin ateşli bir aşk sahnesini izlerken kameranın gerisinde otuza yakın teknik ekip elemanının da o esnada orada bulunduğunu bilmek, sahnenin çekiciliğine kapılmamı engelliyor. Ama 'Bir Bulut Olsam' dizisini izlerken gerçeklerden kopup hikayenin büyüsüne kaptırıveriyorum kendimi. Doktor Serdar, Mustafa, Narin ya da cadı gelin Asiye ekranda belirince türlü ruh hallerine bürünüyorum. Öyle ki Mustafa karakterini canlandıran Engin Akyürek'in bazı sahnelerini izlerken suratına bir tokat patlatmak isteğine engel olamıyorum bile. Söyleşiye bu duygumu söyleyerek başladım

Sizi izlerken içimden suratınıza bir tane patlatmak istediği geçiyordu
Engin Akyürek: Öyle mi?

Suratınız asıldı, yanlış anlamayın Mustafa karakteri için söylüyorum, bu duygunun seyirciye geçmesi iyi bir şey değil mi?
E.A: Bu kadarı değil (gülüyoruz ). Mesela Diyarbakır'da bir kadın beni durdurup 'Sizi izlerken tırnaklarımı yiyorum' demişti. Seyircide bir rahatsızlık, bir tedirginlik yaratmak yapmak istediğim bir şeydi. Ama o karakterden nefret edilmesini ya da tokatlamak isteği olmasını istemem tabii ki (gülüyor).

Aslında bir yandan kızarken bir yandan da karakterin çekiciliğine de kapılıyorsunuz
E.A: O zaman tamam (gülüyoruz) Bu daha istediğim bir şey oldu çünkü en azından bir terazi durumu var.

Her dizide genelde bir karaktere aşık olunurken bu dizi her iki adama da aşık olunası iki karakter çıkardı. Ne dersiniz?
Engin Altan Düzyatan: Çünkü ikisi de güçlü roller. Genelde edebiyatta ve tiyatro oyunlarında kahraman ve anti kahramanlar vardır. Mustafa, tasvip etmediğimiz bir şekilde aşkını yaşasa da bu onu anti-kahraman yapıyor. Ama kendi içinde aşkı yaşayışı bence bir kahramanlık göstergesi. Serdar da bunun karşılığında tam bir kahraman. Çok iyiliksever ve kendine göre tutkulu. Onun da yaşama tutunuşu başka. Bir kahraman ve bir anti kahramanla karşılaştığınız zaman evet, ikisi de çok çekici. Bence, başarısı buradan kaynaklanıyor.
E.A: Bu bölgede çok fazla dizi çekildi. Bence bu dizinin başarısı, esas oğlan ve esas kızın dışında başka bir şey olmasından kaynaklanıyor.
BÖYLE AŞK OLMAZ OLSUN!
Mustafa size göre deli mi yoksa çılgın aşık mı?
E.A.: Bir yandan deli, takıntılı diyebilirsiniz ama bir yandan da çok zeki biri. Kontrolünü çok çabuk kaybedebilecek bir adamken aslında kontrolle ilgili bir takıntısı da var. Tüm hayatını kontrol edebileceği şeyler üzerine kurmuş. Bir tek kontrol edemediği Narin var. Ona istediğini yaptıramıyor ve kendisini sevmesini sağlayamıyor. Söylediğiniz birçok şeyi içinde barındıran, 'gel-git'i çok fazla olan bir karakter.

Peki, size göre Mustafa'nın mı yoksa Serdar'ın mı aşkı gerçek?
E.Akyürek: Bence aşkı yaşama biçimleri çok farklı yoksa ikisinin aşkı da gerçek. Mustafa agresif biri ve aşkı söz konusu olduğunda şeytani yönlerini devreye sokuyor. Serdar daha başka yaşıyor. İki farklı biçimde seven adamın olması gerçeği ortaya çıkıyor.
E.A.D: İkisinin de aşkı gerçek. Ama dışarıdan değerlendirdiğimizde böyle bir aşkın doğruluğunu kabul etmek istemiyorsunuz. Aslında 'böyle aşk olmaz olsun, zarar veren aşk mı olur? Olmasın!' diyorsunuz. Serdar'ın hissettiği aşkın çok garip bir şekilde gerçekliği var. Farklı bir dünyadan gelmelerine rağmen paylaşabilecekleri şeylerin mümkün olduğunu görüyorsunuz aslında.
E.A: Engin olarak düşündüğümde tabii ki ben de şiddet uygulamayı tasvip etmiyorum. İnsanların gözünde o kadar çok sevme ve sevilme ihtiyacı olduğunu görüyorum ki. Burada çok karışık bir şey devreye giriyor. Gazetelerin üçüncü sayfalarında aslında dövdüğü ya da zarar verdiği kadını çok seven adamların hikayelerini de görüyorsunuz. Bu sadece sosyoekonomik durumla da ilgili değil. Bugün modern hayatta böyle bir gerçek var.

Bazı adamlar sevdiği kadının mutlu olmasından yana bazıları severken öldüren cinsten
E.A.D: Aşk, karşı tarafı yüceltmek ve ona zarar vermemek adına kurulu. Bu da eğitimle ilgili bir durum. Ya da büyüme yeri ve şekliyle alakalı.

İki karakterin de gözü kara, bu anlamda bir benzerlik söz konusu
E.A.D: Mustafa'nın ailesiyle ilgili, Serdar'ın da babasını kaybetmesinden dolayı sıkıntıları var. Serdar babasını mayında kaybettiği için, mayın temizlemeye gidiyor. Mustafa da bence babasına karşı liderliğini sağlamak için çaba harcıyor. Her iki karakterin çok fazla benzerliği var.
E.A: Çocuklukta da öyledir ya; okulda sınıf başkanıyla küçük kavgalar, anlaşmazlıklar olur. Aslında ne kadar farklı görünseler de iç gücü ve motivasyon aynıysa kafa kafaya gelirler. Serdar'la Mustafa inanılmaz bir şekilde birbirlerini çekiyor. Evet, biz onları belki aşk üzerinden görüyoruz ama onu çektiğinizde insan olarak anlaşmaları da mümkündür.

Sanki Mustafa ile Serdar karakteri biraz kanka olabilecek gibi de bir yandan
E.A.D: Bence birbirlerini çok iyi anlayabilecek durumdalar. Oturup konuşabilseler çok fazla ortak yön bulabilirler. Ama bu biraz zor. Kendi yöresinde sürüsüyle yaşayan bir aslan vardı ve bir tane daha erkek aslan geldi, hikaye bu aslında. İktidar için kavga eden iki insanı aynı masada oturtup konuşturamazsınız.

Yalnız bu arada gözden kaçırdığınız bir şey var, iki aslan birbirinizle kapışırken 'sümsük öğretmen' Narin'i aldı bile
E.A.D: (Kahkahalar ) Sümsük mü? Güzelmiş
E.A: Ortada iki güçlü kişi varken sınıfa yeni gelen birinin sınıfın en güzel kızını alması ve bu arada sınıftakilerin de bu duruma gıcık olması gibi bir şey. (Kahkahalar hala devam ediyor )

Narin sizin için ne ifade ediyor?
E.A.D.: Başta hep saflığı ifade ediyor diyordum. Ama zaman geçtikçe ifadesi değişiyor ve saflıktan daha başka bir yere doğru gidiyor.

Nasıl bir yere?
E.A.D: Açıkçası çok fazla isimlendiremiyorum sadece o hissi biliyorum.
E.A: Her şey aslında Narin'den çıkıyor ve hikayemizi de o oluşturuyor. Dizideki karakterlere baktığınızda aslında hepsi çok güçsüz ve idareci. Konağın içindeki herkes bir şeyleri idare ediyor. Metafor olarak 'Bir Bulut Olsam' ismini düşündüğümde aslında herkes oradan gitmek istiyor. Mustafa çok zeki olduğu için bunun farkında. Hayatında masumiyete dair ona iyi şeyleri hatırlatabilecek tek kişi Narin. Onunla birlikte hayata karşı iyi duygular hissedebiliyor. Hiç kimse Mustafa'ya gerçeği söyleyip 'sen şöyle bir adamsın' demiyor ona. Evde hiç kimse onunla doğru bir ilişki kurmuyor.

Erkekler başka erkeklere fazla hayranlık duymaz
Mustafa karakterinin oyunculuk performansınıza katkısı oldu mu?
E.A: Engin olarak bu karakterin yaptıklarının hiçbirini yapmadım. Kendim gibi düşünürsem o kızı kaçırmam, beni istemeyeni istemem. Dolayısıyla bu karakteri oynayabilmek için niye öyle davrandığını anlamanız ve onunla bir ilişki kurmanız gerekir. Oyunculuk, kostümü giyip sadece laflarınızı söylemek değil tabii ki. Mustafa'nın çok iyi ve çok doğru yazılmış bir karakter olduğunu düşünüyorum. Karakterlere normal insanlar gibi zaaflar kattığınızda yaşayan biri haline dönüşüyor.

Siz, ben oynasaydım diye düşündünüz mü?
E.A.D: Doğulu bir adamı oynayabilmem fiziksel olarak mümkün değil. Biz bunu düşünsek bile hiçbir yapımcı böyle bir riske girip beni bu role koymazdı. Ben de olsam 'Abi, gerçekten emin misin' diye sorarım (gülüyoruz) Elbette anti-kahramanlar ya da daha renkli roller oynamak keyifli ve Mustafa keyifli bir karakter. Senaryoyu okuduğumda açıkçası oynamak istediğim rol Serdar'dı ve onu oynuyorum.

Serdar karakteri Mustafa'yı nasıl tanımlar?
E.A.D.:Serdar her şeyin farkında ve Mustafa'nın tüm zaaflarını biliyor. Yaşamda da erkekler arasında böyledir bu işler. Bir yere girdiğinizde, içeride kaç tane size karşı olabilecek erkek olduğuna sonra da kaç tane güzel kadın olduğuna bakarsınız. Serdar'ın karşısında istediği gibi at koşturan biri var ve onu iyi tanımak zorunda. Serdar'da rakibini iyi tanıyor.

İçten içe bir hayranlık duyuyor mudur acaba?
E.A.D: Zannetmiyorum. Erkekler başka erkeklere çok fazla hayranlık duymazlar

http://aksam.medyator.com/2009/09/07/ro ... aslan.html
admin
Site Admin

Re: Статьи, публикации об Энгине Акюрек

Сообщение Элиза » 06 ноя 2012, 00:02

http://www.ayakligazete.com.tr/haber/tu ... _sahne.htm -Сегодня статья в газете и ссылка на фотографии Энгина .
ИзображениеИзображение
Элиза

Сообщение Alisa » 06 ноя 2012, 00:18

Интересно о чем они говорят, там Туба упоминается тоже, может о новой совместной работе, ну когда же уже Энгин начнет сниматься ;) .
Изображение
Alisa

Сообщение Элиза » 08 ноя 2012, 23:30

http://www.gecce.com/haber/rusya-fatmag ... 95088.html - Вот эта статья о том,что в РОССИИ начали показывать сериал- относится к тому времени когда показали несколько серий по СТС

HABER
RUSYA FATMAGÜL'ÜN BÜYÜSÜNE KAPILDI!
Ortadoğu ve Balkan ülkelerinden sonra Ruslar da Türk dizileri akımına kapıldı. Muhteşem Yüzyıl dizisinden sonra Ruslar, ‘Fatmagül’ün Suçu Ne?’ dizisini ilgiyle izliyor. Ülkede dizi için bir şiir yarışması bile düzenlendi.
17 Ağustos 2012 08:30
Rusya da Ortadoğu ve Balkan ülkelerinden sonra Türk dizileri furyasına kapıldı. “Muhteşem Yüzyıl” dizisinden sonra, şimdi de “Fatmagül’ün Suçu Ne?” adlı dizi Rusya’da büyük ilgiyle izleniyor. STS adlı Rus televizyon kanalının hafta içi her sabah yayınladığı dizi için Rusya’da şiir yarışması bile düzenlendi. Rusya’da “Suçsuz Suçlu” adıyla yayınlanan diziyle ilgili olarak internet sitelerinde, “Tek kelimeyle mükemmel bir dizi”, “Eskiden hiç TV dizisi seyretmezdim, Muhteşem Yüzyıl’dan sonra bu Türk dizisini de izlemeye başladım.” ve “Harika bir dizi. Türkler bu işi biliyor. Müzikler de çok hoşuma gitti.” gibi yorumlar yapılıyor. Kanal, dizinin gördüğü ilgi sonucunda bir de yarışma düzenledi. Yarışma çerçevesinde 19 Ağustos tarihine kadar izleyiciler Fatmagül’ü konu alan, en az iki dörtlükten oluşan bir şiir yazıp yollayacak. Birinciye ise meyve sıkma makinesi ve özel yastık ödülleri verilecek.

Fotoğraflar için tıklayınız...
ИзображениеИзображение
Элиза

Сообщение Alisa » 09 ноя 2012, 00:25

Элиза писал(а):http://www.gecce.com/haber/rusya-fatmagulun-buyusune-kapildi-195088.html - Вот эта статья о том,что в РОССИИ начали показывать сериал- относится к тому времени когда показали несколько серий по СТС

Написать написали, а по дереву постучать забыли наверно :( , в общем рано радовались, а СТС только раздразнил, а потом устроил такой облом :evil: .
Изображение
Alisa

Сообщение Элиза » 09 ноя 2012, 03:02

НЕТ ИМ ПРОЩЕНИЯ!
ИзображениеИзображение
Элиза

Сообщение Alisa » 11 ноя 2012, 05:30

Интервью с Энгином Акюреком, о работе над ролью Мустафы - "Я ценю это очень смелый человек, Мустафа!"

переводчики - Ау!

Изображение

Mustafa çok cesur biri onu takdir ediyorum!
07.06.2009
'Bir Bulut Olsam' adlı dizide saplantılı aşık Mustafa'yı oynayan Engin Akyürek, "Aşkı onun gibi yaşamıyorum" dedi ve ekledi: Mustafa'yı takdir ediyorum. Aşk için her şeyi göze alıyor

'Türkiye' nin Yıldızları' yarışmasıyla tanınan, 'Yabancı Damat' dizisindeki Kadir rolüyle ününü pekiştiren Engin Akyürek, şu sıralar 'Bir Bulut Olsam'da harikalar yaratıyor. Dizide Melisa Sözen'in canlandırdığı Narin'e tutkuyla aşık olan Mustafa karakterini oynayan Akyürek, Marie Claire dergisine kariyeri ve özel hayatı hakkında açıklamalar yaptı. Kadere çok inandığını söyleyen 28 yaşındaki oyuncu, "Her rolün bir sahibi vardır. Senaryoyu okuduğum zaman ben de 'Bu rol benim için yazılmış' demiştim" şeklinde konuştu.

* Bu rol size ilk teklif edildiğinde ne düşündünüz?
Daha okuduğum an, "Bunu ben oynamalıyım" dedim. Bu kadar dizi çekilirken insanın, "Bu rol benim içinmiş" demesi çok büyük ayrıcalık. Ben hayattaki kader döngüsüne çok inanıyorum.

İÇ DÜNYASI KARIŞIK
* Dizideki Mustafa karakterini anlatır mısınız?
Aslında anlatması çok zor biri. Senaryoyu ilk okuduğunuzda, onunla ilişki kurmak çok zor oluyor. Aşkını, tutkusunu anlıyorsunuz ama iç dünyasını kavrayamıyorsunuz. Ama kısaca şöyle anlatabiliriz; aşık, agresif, sinirli ve çok zeki biri. Ona ulaşabilmek, onu tanıyabilmek, ona yakınlaşabilmek için sizin de aynı şekilde efor sarfetmeniz gerekiyor. Yoksa birbirinizi sevemeyebilirsiniz. Aslında bunlar çok tanımlanabilecek şeyler de değil. Türk televizyonlarının çok alışkın olmadığı bir karakter Mustafa...

* Mustafa, aşkını çok şiddetli yaşıyor. Sizin aşk tanımınız nasıl peki? Aşk içinde bu kadar şiddet barındırır mı?
Bunlar çok zor sorular... Tabii ki ben aşkı Mustafa gibi yaşamıyorum. Hatta ben onu bazı noktalarda çok daha cesaretli buluyorum. Çünkü hiçbir şeyi yaşamaktan, rezil olmaktan korkmuyor. Babasına Narin'i sevdiğini söylüyor. Etrafındaki herkes ona deli gözüyle bakıyor. Ama tüm bunlara rağmen aşkını sonuna kadar yaşıyor. Her şeyi göze alıyor. Bu gerçekten cesaret isteyen bir şey. Aslında bazen hepimiz buna benzer şeyler yapmak isteriz. Bazen sonuna kadar sevdiğimizi söylemek isteriz ama beceremeyiz. Mustafa ise bunları yapabilen bir adam. Benden de, modern hayata adapte olmuş birçok insandan da farklı olan tarafı bu! Yani o zaaflarını ve tutkularını filtreden geçirmiyor, sonuna kadar gösteriyor.

HEM İYİ HEM ŞEYTAN
* İnsanlar "Aslında aşk böyle bir şeymiş, benim yaşadığım meğer aşk değilmiş" diyor mu?
Diyebilirler, ben de diyorum. Ama şöyle bir gerçek de var; her aşkın içinde iyi ya da kötü durumlar vardır. Hepimiz biraz iyi, biraz da kötüyüz. Mustafa'nın sevgisinde de hem şeytani şeyler var, hem de iyi şeyler...

* Mustafa bakışlarıyla da çok konuşuluyor. Böyle 'deli deli' bakmak için nasıl çalıştınız?
Birtakım roller vardır; çalışmalar yaparsınız, araştırırsınız... Ama bu öyle bir rol değildi. Benim daha çok iç dünyama yolculuk yapmam, oralardan bir şeyler getirmem gerekiyordu.

* O zaman 'Bir Bulut Olsam' sadece Mardinli zengin bir ailenin hikayesi değil...
Değil! İzmir'in bir kasabasında da geçebilir, İspanya'nın bir kasabasında da... İsmim Alexandre de olabilir.

MUSTAFA ÖZEL BİR ROL
* Peki bu rol size neler kazandırdı?
Oyunculukta basamaklar vardır. Bazen kapasitenizi zorlamanız gerekir. Ben bu noktada orayı zorladığımı biliyorum. Mustafa çok özel bir rol. Böyle bir rol beş sene sonra da gelebilir, hiç gelmeyebilir de... Bu dizi uzun bir süreçte beni nereye götürecek ya da bana neler hissettirecek bilmiyorum... Ayrıca Mardin'de çok yoğun bir çalışmanın içindeyiz. Bunları çok da düşünecek zamanım olmuyor. Ama oyunculuk adına iyi birşey yaptığımı düşünüyorum.
Hayatımın sonuna kadar oyunculuk yapmak istiyorum
Bu kadar büyük bir aşk yaşamadım!

http://www.sabah.com.tr/Gunaydin/Magazi ... r_ediyorum
Изображение
Alisa

Сообщение Alisa » 11 ноя 2012, 05:32

Еще одно о нем.

Я хочу, чтобы посмеяться над моей жизни до конца

07.06.2009 'Türkiye'nin Yıldızları' yarışmasından sonra bu sektöre girdiniz değil mi?
Aslında bu yarışma işin başlangıcı gibi görünse de ben zaten Ankara'da tiyatro yapıyordum. Ama o zamanlar mesleki olarak hayatımın sonuna kadar oyunculuk yapmayacağımı düşünüyordum. O yüzden de konservatuvar sınavlarına girmedim. O yaşlarda oyunculuğu meslek olarak seçmek çok iddialı bir hareketti. Ankara Üniversitesi Dil Tarih Fakültesi'nde tarih okudum. Ama fikrim değişti. Şu anda hayatımın sonuna kadar oyunculuk yapmak istiyorum.

Peki oyuncu olmaya ne zaman karar verdiniz?
Ben üniversite okumayı tercih ettim ama üniversiteye girdikten sonra da tiyatroyla bağımı hiç koparmadım. Üçüncü sınıfa geldiğimde ise "Ben bu mesleği yapmayacağım, oyunculuk yapacağım" dedim. Yarışma da bana İstanbul kapılarını açtı.

GEÇİŞ DÖNEMİNDEYİM
Şimdi 28 yaşındasanız ve oyunculuk anlamında en verimli çağınızdasınız...
28 yaş bir noktada geçiş dönemi aslında... Sizi 20'yle 30'a bağlayan bir köprü gibi... Hele ki mesleki olarak bakacak olursak daha da önemli. Çünkü meslek hayatınızı planladığınız bir yaş. O yüzden de doğru kararlar verilmesi gereken bir dönemdeyim...

http://www.sabah.com.tr/Gunaydin/Magazi ... _istiyorum
Изображение
Alisa

Сообщение Alisa » 11 ноя 2012, 05:34

Изображение

Это любовь так здорово!

Haberi Dinle

Yorum Yap
Editöre e-posta
Yazıyı Gönder
Çıktı Al
Tümünü Tek Sayfada Göster

07.06.2009 Mustafa'nın aşkı gibi büyük bir aşk yaşamak sizce mümkün mü?
Mümkün! Böyle düşünmesem çok umutsuz olurdu hayat, çok gri olurdu. Hepimiz çok mutsuz olurduk. Böyle bir aşkı, birini bu kadar çok sevebilmeyi hayal etmek de çok güzel.

AŞKIN DEĞERİNİ BİLMELİYİZ
Siz hiç bu kadar yoğun bir aşk yaşadınız mı?
Hayır! Bu kadar büyük bir aşk yaşamadım. Mustafa bu konuda takdir edilesi bir kişilik. Birçok insan da ona imreniyor. Öte yandan aşkı yakaladığınız zaman değerini de bilmeniz gerekir. Modern hayat her şeyi manipüle ediyor. Birbirimize karşı duygularımızı söyleyemeyecek kadar korkağız. Mustafa ise insanların dikkatini çekiyor çünkü her şeyi, tüm duyguları ortada.

Çekimler sırasında canlandırdığınız rolün etkisi altına giriyor musunuz?
Evet, bazen kendinizden çok uzaklaşmanız gerekiyor. Engin'i bir kenara bıkarıp, Mustafa'yla yaşamanız gerekiyor. Engin olarak düşündüğünüzde size çok ters gelebilecek durumlar olabiliyor. O yüzden de onu anlayabilmeniz için oltayı başka yere atmanız lazım.

Oyuncu olmak böyle bir şey ama...
Tabii... En basiti, konunun dışında ama mesela ben dar beyaz jean'i normal yaşantımda hiç giymem. Ama eğer bu bir rol içinse düşünmeden giyerim. Yani o pantolonu kabul ederken, aslında başka biri olmayı da kabul ediyorsunuz. İşte oyunculuk da zaten burada başlıyor.

http://www.sabah.com.tr/Gunaydin/Magazi ... _yasamadim
Изображение
Alisa

Сообщение Alisa » 13 ноя 2012, 01:50

Изображение

Tutkulu bir aşk

Röportaj: Büşra BOZOK
Senaryosunu Meral Okay'ın yazdığı merakla beklenen yeni dizi 'Bir bulut olsam', bu akşam başlıyor.

Dizinin başrollerinde Melisa Sözen, Engin Akyürek ve Engin Altan Düzyatan var.

Öncelikle “Bir Bulut Olsam” ekibine nasıl dahil olduğunuzu öğrenmek istiyorum.
- Engin Altan Düzyatan: Benimkisi diğer oyunculara göre biraz daha ani oldu diyebilirim. İşin başlamasına sadece bir ay kala teklif geldi. Senaryoyu ve ekibi çok beğendim. Anlaşmayı imzaladıktan bir gün sonra da setteydim. Çekimlerin yapıldığı Mardin’e apar topar gittim yani...
- Engin Akyürek: Ben cast çalışmalarının ortalarında projeye dahil oldum. Senaryoyu okudum, çok beğendim. Kadroyu da duyunca düşünmeye fazla gerek görmeyip “evet” dedim.
- Melisa Sözen: Ben de Engin Altan’dan daha şanslıydım. Çünkü teklif geldiğinde çekimlerin başlamasına epey zaman vardı. Apar topar sete koşmak yerine prova yapma şansım oldu.
? Dizideki karakterlerinizden bahsedebilir misiniz?
- Engin Altan Düzyatan: Ben Serdar karakterini canlandırıyorum. Serdar babasının izinden gidip doktor olmuş biri... Aslında ıstanbullu ama sınır bölgesinde babasını kaybettikten sonra kendini topluma adamış. Afganistan’da ve Bosna’da kara mayınlarıyla ilgili çalışmalar yapıyor. Bu arada doktorluğa devam ediyor. Bir gün bir şekilde Mustafa ile tanışıyor ve aralarında negatif bir elektriklenme oluyor. Derken Narin’le karşılaşıyor. Narin’in herhangi bir hasta olarak karşısına çıkmasından sonra ise hikaye ilerliyor.
- Engin Akyürek: Engin’in karşılaşıp negatif elektrik aldığı adam, yani Mustafa benim işte... Mustafa, ciddi zaafları olan bir adam... Aslında senaryoyu ilk okuduğunuzda bir kahraman gibi geliyor size, ama durum farklı... Doğulu bir aşk hikayesinde erkek tarafını temsil ediyor o...
- Melisa Sözen: Ben de Narin’i canlandırıyorum. Narin 17 yaşında, umutsuz bir çocuk. Çocuklar mutsuz oldukları zaman depresyona girmezler, melankolik olmazlar. Aksine hayata dair şeyler daha çabuk ilgilerini çeker, küçük şeylerden mutlu olurlar. Narin de yatalak bir annesi olduğu için hayatta daha güçlü durmaya çalışıyor. Mutsuz bir evliliği ve mutsuz bir hayatı var. Ve hayat çok da kolay değil onun için...
? Canlandırdığınız karakterleriniz için herhangi bir ön çalışma yaptınız mı?
- Melisa Sözen: Senaryolar elimize geçtikten sonra hep beraber okuma provaları yaptık. Bu da bizim açımızdan gerçekten büyük avantaj oldu.
- Engin Akyürek: Teknik bir araştırma yapmaktan ziyade, herkes kendi iç dünyasında yolculuğa çıktı. Bu çok daha etkili oldu sanırım... Gerçi ben kendi adıma canlandırdığım Mustafa karakteriyle ilgili birkaç küçük yardım da aldım.
- Engin Altan Düzyatan: Avantajlı olduğumuz bir nokta vardı, onu da atlamayalım: Senaryo daha en başından bize beş bölüm olarak teslim edildi. Bu da gidişatı görüp ona göre karakterleri oluşturmak adına çok yararlı...
ınsanlar bu diziyi izlerken kendilerinden de bir şeyler bulacaklar mı dersiniz?
- Engin Altan Düzyatan: Her işin yapılış amacı budur zaten: ınsanlar izlediklerinde kendilerinden bir şeyler bulsun... En azından bana öyle geliyor. Bizim de geniş bir kadromuz, çok geniş bir oyuncu yelpazemiz var. Bu açıdan bakıldığında, her yaş grubundan insan bu hikayede kendisiyle özdeşleştirecek kişi ve olay bulacaktır.
? Peki “Bir Bulut Olsam”ın konusundan biraz söz edebilir misiniz?
- Engin Akyürek: Hikaye Mardin’de geçiyor. Ama Doğu dizisi değil, dövmeli insanlar olmayacak.
- Melisa Sözen: Sadece şunu söyleyeyim, “Bir Bulut Olsam” Mardin’de çekiliyor ama ağa dizisi değil. Çekim yerinden dolayı yanlış bir düşünce oluşmasını istemem.
- Engin Altan Düzyatan: Çağdaş, demokratik bir toplumda gördüğümüz pek çok şeyin aslında nerelerde aksadığı gösteren bir hikaye. Diziye konu olan aşk hikayesinin de aslında farklı bir boyutu, anlatmak istediği bir derdi var. Bu aşk, hikayeyi bambaşka bir yöne sürüklüyor.

http://ankara.hurriyet.com.tr/magazin/a ... 060683.asp
Изображение
Alisa

След.

Вернуться в Энгин Акюрек - пресса, телевидение, интернет